• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
SirdalMedia logo

Siste nytt fra Sirdal! Tips eller innspill? Kontakt oss

  • Bli abonnent
  • Webcam
  • Debatt
Meny
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Debatt
    • Send inn leserinnlegg
  • Kommunen
  • Samferdsel
  • Næringsliv
  • Turløyper
  • Hytter
  • Været
  • Alpint
  • SirdalMedia-Appen
Logg inn
  • Bli abonnent
  • Min side
  • Tips oss
  • Kontakt oss
  • Annonsere?
  • Våre sponsorer
  • Personvern
  • Salgsvilkår
FRONT
3 minutter lesetid

Jobber på isolerte steder

Macintosh HD:Users:Lsir:Leif Sirevåg Dropbox:Leif Sirevåg:Skjermbilder:Skjermbilde 2020-03-21 12.38.33.png
Leif Sirevaag
Publisert: 22 mars, 2020 08:49
Oppdatert: 22 mars, 2020 08:49
Artikkelen er mer enn ett år gammel.
Vi er selvhjulpne og arbeider selvstendig på isolerte steder. Derfor regner jeg med at vi kan fortsette vår anleggsdrift videre, sier Askjell Tonstad, daglig leder for Norhard på Tonstad.

Bedriften har tatt høyde for innstramninger som følge av korona-viruset, og sendt ut permisjonsvarsel til samtlige 45 ansatte. Kontoransatte jobber på hjemmekontor nå, så langt det lar seg gjøre.

Saken fortsetter etter annonsen

Bedriften har oppdrag i Sogn og Fjordane, Ullensvang, Sauda og Ramsli i Flekkefjord kommune. I tillegg hadde de et oppdrag i Italia på grensen til Sveits, men da viruset spredte seg ble arbeidet avsluttet midlertidig og medarbeiderne kalt hjem til Norge og rett i karantene i 14 dager.

Foto: To stolte medarbeidere som er ferdig med et gjennomslag i Meråker.

Macintosh HD:Users:Lsir:Leif Sirevåg Dropbox:Leif Sirevåg:Skjermbilder:Skjermbilde 2020-03-21 13.17.46.png

Askjell Tonstad er daglig leder i Norhard.

  • Normalt har vi fire medarbeidere på hvert oppdrag, det vil si en rotasjon med to på arbeid og to er fri, sier Tonstad.

Norhard AS – Norwegian Hard Rock Drilling – utvikler, produserer og driver utstyr for fullprofilboring av lange retningsstyrte tunneler. En helt ny teknologiplattform basert på elektrisk drevet utstyr og kontinuerlig posisjons- og prosesskontroll gjør det mulig å bore retningsstyrt over lange strekninger.

Macintosh HD:Users:Lsir:Leif Sirevåg Dropbox:Leif Sirevåg:Skjermbilder:Skjermbilde 2020-03-20 13.33.37.png

Boring fra 0,4 – 1,5 meter er vanlig.

Der Norhards medarbeidere jobber, er det på avsidesliggende steder. De jobber isolert og leier hus i nærheten og får forsyninger fram dit. Da er det ikke den store faren for smitte til daglig.

– Vi følger sentrale retningslinjer og lokale retningslinjer som våre kundene oppgir og tilpasser hverdagen deretter, sier Askjell Tonstad.

Der Norhard jobber er det med boring i fjell. De opererer med en diameter fra 0,4 meter til 1,5 meter. 1.500 og 1.600 meter er de lengste strekkene som er gjennomført.

Boreoppdragene er helst trykkløsninger, vannforsyninger, kloakkavløp, framføring av kabler, fjernvarme og små kraftverk.

  • Vi er stolte av den teknologien som vi har utviklet, med lange lengder, presisjon og kurver. En miljøvennlig løsning, sier Tonstad, og legger til at de jobber i et tøft internasjonalt marked. Han håper imidlertid å kunne løfte seg opp på hjemmemarkedet først.
Macintosh HD:Users:Lsir:Leif Sirevåg Dropbox:Leif Sirevåg:Skjermbilder:Skjermbilde 2020-03-21 13.28.25.png

Borerigg og utstyr er kommet på plass for boring på Kjerringnes i Sogn og Fjordane.

Macintosh HD:Users:Lsir:Leif Sirevåg Dropbox:Leif Sirevåg:Skjermbilder:Skjermbilde 2020-03-21 13.28.41.png

Presisjon er viktig for Norhard på deres oppdrag.

Du vil kanskje også lese

Ingen relaterte artikler.

Linker

Tips oss
Kontakt oss
Ditt abonnement
Registrer/logg inn

Redaksjonen

Redaktør
Christer Skaren
Tlf: 41 78 19 24

Journalist
Aadne Hompland
Tlf: 99 34 25 79

 

Journalist
Gard Trydal
Tlf: 94 13 33 35

Teknisk support
Ruben Skaren
ruben@sirdalmedia.no

Følg oss

  • Email
  • Facebook
SirdalMedia arbeider etter reglene for god presseskikk i Vær varsom-plakaten. Mener du at du er rammet av urettmessig omtale, oppfordrer vi det til å kontakte redaktøren.

Pressens Faglige Utvalg (PFU) er et klageorgan oppnevnt av Norsk Presseforbund. Utvalget behandler klager mot pressen i presseetiske spørsmål. Adresse: PFU, postboks 46 Sentrum, 0101 OSLO, Telefon: 22 40 50 40, epost: pfu@presse.no.

SirdalMedia har forpliktet seg til å følge Redaktørplakaten. Plakaten sier blant annet: «Redaktøren skal fremme fri informasjonsformidling, og en åpen, redelig og sannhetssøkende journalistikk.  Det er redaktørens ansvar å sørge for et tydelig skille mellom fakta og meningsinnhold, og at det klart fremgår hva som er redaksjonelt innhold og hva som er kommersielt materiale.»
SirdalMedia-logo
SirdalMedia © 2025 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no