• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
SirdalMedia logo

Siste nytt fra Sirdal! Tips eller innspill? Kontakt oss

  • Bli abonnent
  • Webcam
  • Debatt
Meny
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Debatt
    • Send inn leserinnlegg
  • Kommunen
  • Samferdsel
  • Næringsliv
  • Turløyper
  • Hytter
  • Været
  • Alpint
  • SirdalMedia-Appen
Logg inn
  • Bli abonnent
  • Min side
  • Tips oss
  • Kontakt oss
  • Annonsere?
  • Våre sponsorer
  • Personvern
  • Salgsvilkår
FRONT
2 minutter lesetid

GP-krysset ferdig om en uke

Et bilde som inneholder tre, bilvei, utendørs, vei Automatisk generert beskrivelse
Leif Sirevaag
Publisert: 13 november, 2021 10:37
Oppdatert: 13 november, 2021 10:37
Artikkelen er mer enn ett år gammel.
Det nye GP-krysset på Sinnes begynner å ta form. Fylkesvei 450 fra Tjørhomfjellet og de 900 meterne ned til krysset begynner nå å bli ferdig. Neste fredag skal det, etter den utsatte planen, være klart. Fredag ble andre kjørefelt asfaltert etappevis.

Gang- og sykkelveien, parallelt med fylkesveien, ser ut til å ha noen etapper igjen før den blir helt ferdig. Traseen er klar, men det er stadig nye plasser som blir gravd opp.

Saken fortsetter etter annonsen

Første byggetrinn var en kontrakt på rundt 23 millioner kroner, det handlet om selve rundkjøringen og deler av gang- og sykkelveien. Så kom det til opsjoner på mer gang- og sykkelvei samt litt mer veibygging, en kontrakt til rundt 10,4 millioner kroner. En samlet kontraktsverdi på 33 millioner kroner. Totalt er det bygd rundt 900 meter med ny gang- og sykkelvei. Entreprenør er Bertelsen & Garpestad.

  • Arbeidene har generelt forløpt veldig bra. Det har vært god framdrift. Litt usikkerhet omkring fyllingen i Svartevannet var det, men det gikk også veldig bra. All sprengning er utført ifølge planen, sier byggeleder Magne Tveiten i Agder fylkeskommune.

Foto: Dronebilde av det nye GP-krysset på Sinnes. Foto: Agder Fylkeskommune.

Et bilde som inneholder utendørs, scene

Automatisk generert beskrivelse

Dette bilde viser GP-krysset i et litt større perspektiv. Her er ikke fylkesvei 450 koblet på, men det har skjedd etterpå. Foto: Agder Fylkeskommune.

I sammenheng med prosjektet er det også flyttet en del kabler og ledninger, disse er stort sett lagt i bakken. Her har det vært et godt samarbeid med blant andre Agder Energi.

Prosjektet er en del av bompakken med det lange navnet «Fv. 45 – utvida opplegg for utbygging og finansiering av fylkesveg 45 i Gjesdal kommune i Rogaland og Sirdal kommune i Vest-Agder».

Det er Rogaland fylkeskommune som administrerer bompengepakken, og etter avtale med Agder fylkeskommune ble det en opsjon på å bygge gang- og sykkelveien langs fylkesvei 450 helt fram til avkjørselen til Tjørhomfjellet.

Øvre del av Sirdal er et svært populært område for skiturisme på vinterstid. En stor andel av trafikken kommer fra Stavanger-regionen. Gang- og sykkelveien betyr trafikksikker ferdsel for myke trafikanter mellom Sinnes og alpinanlegget.

Du vil kanskje også lese

Ingen relaterte artikler.

Linker

Tips oss
Kontakt oss
Ditt abonnement
Registrer/logg inn

Redaksjonen

Redaktør
Christer Skaren
Tlf: 41 78 19 24

Journalist
Aadne Hompland
Tlf: 99 34 25 79

 

Journalist
Gard Trydal
Tlf: 94 13 33 35

Teknisk support
Ruben Skaren
ruben@sirdalmedia.no

Følg oss

  • Email
  • Facebook
SirdalMedia arbeider etter reglene for god presseskikk i Vær varsom-plakaten. Mener du at du er rammet av urettmessig omtale, oppfordrer vi det til å kontakte redaktøren.

Pressens Faglige Utvalg (PFU) er et klageorgan oppnevnt av Norsk Presseforbund. Utvalget behandler klager mot pressen i presseetiske spørsmål. Adresse: PFU, postboks 46 Sentrum, 0101 OSLO, Telefon: 22 40 50 40, epost: pfu@presse.no.

SirdalMedia har forpliktet seg til å følge Redaktørplakaten. Plakaten sier blant annet: «Redaktøren skal fremme fri informasjonsformidling, og en åpen, redelig og sannhetssøkende journalistikk.  Det er redaktørens ansvar å sørge for et tydelig skille mellom fakta og meningsinnhold, og at det klart fremgår hva som er redaksjonelt innhold og hva som er kommersielt materiale.»
SirdalMedia-logo
SirdalMedia © 2025 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no