SirdalMedia
4 minutter lesetid

Tor Arne Liland hedret som tidenes verver i Bondelaget

Under årsmøtet i Norges Bondelag ble Tor Arne Liland fra Sirdal hedret med utmerkelsen som tidenes verver i organisasjonen. Etter å ha vervet over 200 medlemmer gjennom årene fikk han anerkjennelse for innsatsen han har lagt ned på grasrotnivå.

– Det var gøy. Jeg har vært på mange årsmøter, og dette var et av de bedre. Det var god stemning og veldig trivelig, sier Liland.

Saken fortsetter etter annonsen

Utmerkelsen kom ikke som en overraskelse. Allerede på et ledermøte i november fikk han beskjed om at han skulle motta hederen.

– Da fikk jeg overrakt et bilde og ble invitert til Bondetinget. Det takket jeg ja til med en gang. Jeg hadde lyst til å være med, forteller han.

Tor Arne Liland kommer opp på scenen under årsmøte og blir overrakt blom ster og en t-skjorte som tidenes verver i Bondelaget. Video: Privat

Gjennom deltakelsen fikk han muligheten til å komme tett på ledelsen i Norges Bondelag og sentrale politikere.

– Jeg fikk snakket litt med både landbruks- ogmatministeren og andre som sitter høyt oppe i systemet. Det var veldig interessant, sier Liland.

Han fortalte landbruksministeren om at ett livskraftig distriktslandbruk er den beste matberedskapen for landet vårt, og innsatsen som gjøres hver dag også  på de små og mellomstore brukene over hele landet.

Tor Arne Liland sin tale på årsmøtet i Norges Bondelag. Video: privat

Landbruksministeren fikk deretter en stående innvitasjon til Sirdal for å se på hvordan en kraftkommune kombinerer landbruk sammen med annen næring

Han mener årsmøtet var preget av en positiv stemning, blant annet som følge av årets jordbruksforhandlinger.

– De som sitter i styret fikk litt kreditt for at de har klart å forhandle fram et godt resultat i forhold til statens tilbud. Det var veldig bra, sier han.

Saken fortsetter etter annonsen

Over 200 vervede medlemmer

Gjennom mange år har Liland vært en aktiv ambassadør for Bondelaget. Han anslår selv at han har vervet rundt 207 medlemmer.

– Nå har jeg vel vervet 207 stykker, noe sånt i alle fall, sier han.

For ham handler utmerkelsen først og fremst om at arbeidet som legges ned lokalt blir lagt merke til.

– Jeg synes det er bra at ledelsen i Norges Bondelag setter pris på det som blir gjort i lokallagene og på grasrota. Når de deler ut en slik pris, er det en anerkjennelse av den jobben som blir gjort. Det er veldig trivelig å bli satt pris på, sier han.

Saken fortsetter etter annonsen

To fra Sirdal på møtet

Liland trekker også fram at årets Bondeting hadde et ekstra lokalt preg. Samtidig som han selv deltok, var også Solveig Marie Ådneram til stede som representant for Norges Bygdekvinnelag.

Han beskriver deltakelsen som både lærerik og inspirerende, og mener den viser at engasjementet fra små lokalsamfunn kan få betydning langt utover kommunegrensene.

For sirdølen ble årets Bondeting dermed en dobbel opptur – både som deltaker på et årsmøte han omtaler som et av de beste han har vært med på, og som mottaker av hederen som tidenes verver i Norges Bondelag.